Громадський активізм та ставлення до реформ: суспільна думка в Україні

Категорія: Новини Автор: feykaktiv0 Comments

197 просмотров

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва на замовлення Пакту в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID) наприкінці 2018 року провів національне опитування щодо громадянського залучення. Результати дослідження були оприлюднені 14 травня 2019 року.

Метою опитування є дослідити рівень громадянського залучення та участі, ставлення суспільства до громадських організацій, а також сприйняття громадянами процесу реформ в Україні. У цій хвилі опитування українців також запитали щодо громадянських цінностей та настанов.

Вибірка склала 2073 респондентів та відображає розподіл дорослого населення України за віком, статтю, областю та населеним пунктом (за винятком АР Крим і тимчасово непідконтрольних українському уряду територій Донецької та Луганської областей). Похибка вибірки становить 2,2 % (без врахування дизайн-ефекту).

Із результатів опитування стає зрозуміло, що залученість до життя громади чи активностей громадських організацій лишається незначною.

На момент проведення опитування 7% українців були активно залучені до життя їхньої громади. Інші 22% зрідка брали участь у зборах та інших заходах.

Найвищий рівень залученості cпостерігається щодо діяльності будинкових, вуличних чи квартальних комітетів (10%) та участі у мирних зібраннях (8%). Найбільше зацікавлення (37%) викликає можливість повідомити про пошкоджену дорогу чи іншу інфраструктурну проблему до місцевої адміністрації. До усіх видів антикорупційної активності – повідомлень про корупцію до державних органів (1%), анонімних онлайн-повідомлень (1%) та повідомлень у медіа (1%) громадяни долучаються найменше.

Допомога українській армії (21%) чи добровольчим батальйонам (17%) фінансово, продуктами харчування чи придбанням обладнання є найбільш популярними формами внеску у врегулювання кризи у Східній Україні. 16% готові допомагати переселенцям з житлом, харчуванням або надати безоплатні послуги, а 15% готові зробити фінансовий внесок для допомоги переселенцям.

Під час опитування з’ясовано, що громадяни відчувають негативний ефект реформ та прагнуть економічних змін.

Найважливішими питаннями для України сьогодні громадяни вважають економічну ситуацію (54%), боротьбу з корупцією (50%) та кризу на Донбасі (46%). Українці також стурбовані системою охорони здоров’я (37%), пенсіями (22%), поверненням Криму (11%), освітою (10%) та європейської інтеграцією (10%).

Серед реформ українці назвали найбільш успішною децентралізацію (23%), реформи соціальної сфери – охорони здоров’я, освіти та пенсійної системи (17%), –  та антикорупційну реформу (16%).  Реформи в галузі енергетичної незалежності (13%), податків (9%), державної власності (9%), банківської системи (8%) та регулювання бізнесу (6%) менш популярні серед громадян.

Громадян, які відчули лише негативні реформ (36%), більше, ніж тих хто не відчув жодних наслідків реформ (33%). Лише або переважно позитивні наслідки реформ відчули 3% громадян.

Більшість респондентів (51%) зазначили, що вони сприйняли б зростання доходів їхнього домогосподарства як знак незворотності позитивних змін в Україні. Позитивні темпи зростання економіки країни (42%), можливість отримувати якісні послуги від держави (38%) та зміцнення

Національне антикорупційне бюро найбільш знане серед антикорупційних інституцій – 74% українців чули про нього. Національне агентство з запобігання Корупції на другому місці, із 60% громадян, яким відома ця назва. Вищий антикорупційний суд (51%), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (47%) та Агентство з розшуку та менеджменту активів (37%) менш відомі громадянам.

Під час національного опитування з’ясувалося, що українці відчувають, що держава недостатньо їх цінує.

Громадяни найбільше відчували порушення своїх прав у галузі охорони здоров’я (45%), прав споживачів (43%) соціального забезпечення та соціальних пільг (33%), працевлаштування (32%) та адміністративних послуг (32%).

Більш ніж дві третини громадян згодні, що майнова нерівність зростає (84%), їхня думка не має значення для людей що перебувають при владі (81%), можновладці не дбають про них (85%) та намагаються отримати прибуток за рахунок простих людей (82%).

Громадяни частіше вважають, що з усіма треба бути обережними (51%), ніж що більшості людей можна довіряти (28%). У цьому показнику немає чіткої тенденції чи статистично значимої різниці між різними віковими групами.

Частка патерналістично налаштованих громадян (тих, хто вважає, що держава має бути відповідальною за добробут кожного громадянина) складає більший відсоток (47%), ніж тих, хто покладає відповідальність за добробут на самих громадян (35%).

Громадяни найменш терпимі щодо наркозалежних людей (76% респондентів не готові бачити їх своїми сусідами) та людей, що зловживають алкоголем (61%). 46% респондентів не хотіли би бачити своїми сусідами ромів, в той час як 40% та 35% гомосексуалів та людей із ВІЛ відповідно.

Українці вважають найбільш важливими якостями хорошого громадянина знання своїх прав та вміння їх захищати (86%), повсякчасне дотримання правил і законів (84%), добре знання історії країни (81%).

Активну участь в ініціативах організацій громадянського суспільства вважають важливою лише трохи більше ніж половина громадян (57%).

Джерело

 Коментарі

Поділитися записом